Én mondjuk híve vagyok a tudatosságnak. És félreértés ne essék, ez nem ellentéte az ösztönösségnek. Például lehet tudatosan hallgatni arra, amit a mi saját ösztönünk súg, ahelyett, hogy a külső információk és elvárások határoznák meg a cselekedetünket. A ruhatár kialakítása azonban nekem ösztönösen nem ment jól, így hát külső forrásokból tájékozódtam.
A jó ruhatárat természetesen alapvetően meghatározza az élethelyzet, amiben az ember lánya éppen van vagy lenni készül. Én ugye most kezdtem újra irodában dolgozni 4 év babázás után, és nyilván a gyermekeimet sem adtam el az ebay-en, tehát továbbra is szükségem van olyan darabokra, amikben tudok sáros játszótéren orrot törölni.
Ezúttal jól akartam csinálni, és sokat olvastam utána a dolognak, az előtanulmányokba sok időt és pénzt is fektettem. És milyen jól tettem.
A jó ruhatár ismérve, hogy nem áll túl sok darabból (tehát elférek a lakásban, juhhéé), természetesen mindegyik jó rám méretben és jól is áll színben és fazonban, valamint a legtöbb darab jól variálható egymással, így jó sok szettet ki lehet hozni belőle. Jelentem, elégedett vagyok az eredménnyel. ?
Na de milyen út vezetett idáig?
Először is elmentem egy szín- és stílustanácsadóhoz még nyár elején. Itt színkendős módszerrel meghatároztuk a színtípusomat, és azon belül is azokat a konkrét színeket, amik nekem a legjobban állnak. Lenyűgöző, hogy laikus szemmel is egyértelműen látható, ahogy a sminkeletlen archoz közel téve a színes kendőket az egyiktől felragyog az arcbőr, élettel telivé lesz a szem, mintha kisütött volna a nap; másoktól viszont konkrétan vízihulla lesz, már csak a zsák hiányzik róla. No, mint kiderült, én élénk tavasz vagyok, és ezek a színeim:
Ami csak részben meglepő. Tinikoromban nyilván nekem is volt egy masszív fekete korszakom, de a hamvas fiatalságnak még nem annyira gáz, ha színek helyett feketébe burkolózik. Ami utána totális tévút volt, az a barna mindenféle árnyalata, földszínek, és a fekete-fehér összeállítások. Mint kiderült, nekem pont ezektől lesz élettelen az arcbőröm, kifejezéstelen a tekintetem. Viszont már pár éve magamtól is az élénk színeket keresem és szeretem, de ezt egyébként a gyerekes léttel kapcsoltam össze. Szóval nincs semmi gáz, nem ijedek meg a színektől, sőt! Örülök, hogy tudományosan megalapozott, hogy viselhetem őket. ?
Ugyanezen a tanácsadáson a testalkatomat is kielemeztük, és hogy milyen szabású ruhák állnak jól. Ebben a témában, illetve különböző szettek összeállításáról utána még néztem jópár youtube videót is. Röviden úgy tudnám leszűrni a konklúziót, hogy
- legyél tisztában a gyengeségeid mellett az erősségeiddel is
- tudd, hogy mit szeretnél magadon hangsúlyozni és mit elrejteni
- amit hangsúlyozni akarsz, ott legyen élénk szín, minta, fodor, plusz anyag, bármi, ami oda vonja a tekintetet
- értelemszerűen amit nem akarsz hangsúlyozni, ott ne legyen ilyesmi
- tudd, hogy hol van a derekad (legkeskenyebb része a törzsednek, és azt hangsúlyozd ki
- ha függőlegesen osztod a tested pl csíkokkal, begombolatlan blézerrel, hosszú nyaklánccal, hasíték szerű nyakmegoldással, lelógós övvel, stb, az nyújt, így vékonyít
- a háromnegyedes ujjú, vagy egyszerűen a feltűrt ujjú blézer, blúz szintén vékonyít
- ha nude (bézs, vagy halvány) színű a cipőd, attól optikailag hosszabb lesz a lábad
- a leginkább a testszínű, mindenféle díszítéstől mentes, mérethelyes (!) melltartó a legpraktikusabb
És biztos van még egy csomó, de nekem ezek voltak a leginkább relevánsak.
Miután ezek már mind a fejemben voltak és még pár influenszer kapszula gardróbját is megnéztem ?, papíron összeállítottam magamnak a saját ruhatáram. Majd a nagy gardrób ürítés után, amiről ITT írtam, kipipáltam ami már rendelkezésre áll, a többit pedig módszeresen beszereztem.
Rendeltem netről, csináltam plázás körutat, voltam butikokban, ahol egyedibb ruhák vannak. Mindenhol csak olyat vettem, ami az előre eltervezett koncepcióba belefért. Pontos darabszámot egyébként nem határoztam meg előre, de színt, fazont igen.
Íme az én ruhatáram elemei kilistázva:
Felsők:
- karcsúsított fehér blúz
- élénk színű lágy esésű blúz
- egyszínű fehér póló
- csíkos póló
- mintás/feliratos póló
- blézer alá való trikó
- garbó
- kardigán
- pamut/rugalmas blézer / bársony zakó
- sötétkék blézer
- színes blézer
- farmerdzseki
- bőrdzseki
- szövetkabát
- ballonkabát
- meleg kabát
- picire hajtható tollkabát/mellény
Alsók
- öltönynadrág
- ceruza/A vonalú szoknya
- jó farmer (kényelmes és nagyon csinos)
- bőrhatású leggings
- kis kék ruha (fekete helyett a sötétkéket használom mindenhol)
- színes hétköznapi ruha
Cipők
- balerinacipő
- nude körömcipő
- színes körömcipő
- elegáns bokacsizma (szintén sötétkék)
- hosszú csizma
- tornacipő (játszótérre)
- chelsea csizma (meleg, kényelmes)
Kiegészítők
- kék táska a mindennapokra
- alkalmi táska
- színes kendő/sál
- bizsuk
- színes övek
- napszemüveg
Fehérneműk
- lézervágott bugyi
- pánt nélküli melltartó – testszínű, fekete
- rendes melltartó – testszínű, fekete
- harisnya, és igen… harisnyazokni…
- 3-4 szett otthoni játszós / évszak – ebből volt bőven, ennyit tartottam meg
Illetve a smink cuccokat is a megfelelő színárnyalatokra lőttem be.
Nekem végülis a színes cuccok élénk rózsaszínek illetve sárgák. Ezekből rengeteg szettet ki lehet hozni. Az alsók variálhatók a pólókkal és a blézerekkel, illetve a cipőkkel is, mindegyik szettnek más az összhatása, ráadásul sitty-sutty át tudok alakulni meetingelős business woman-ből játszótéri anyukává.
Egy jó ruhatárnak rengeteg előnye van:
- reggelente egy csomó időt megspórolsz, nem kell hosszasan ácsorogni, hogy mégis mit vegyek fel, mert szinte bármi bármivel felvehető (ja, és mindegyik jó rád és szereted – ha még maradt másmilyen, akkor gyorsan vedd ki a szekrényedből, ne foglalja a helyet) – ehhez még azt is hozzáteszem, hogy átlátható módon pakoltam el a szekrénybe, és egyelőre sikerül fenntartani a rendet
- pénzt is lehet spórolni, mert kevesebb darabból több szettet ki lehet hozni
- környezet tudatos vagy azáltal, hogy olyan darabokat veszel, amiket tényleg használni is fogsz, nem csak évekig kerülgetni a szekrényben
Tipp: amikor hangulatod és időd engedi, fotózz le magadnak jópár szettet és mentsd le a telefonodra. Így, amikor az éjszakát nem sikerült alvással elütni, vagy egyszerűen OLYAN reggelre ébredsz, hogy SEMMI sem jön össze, akkor vedd elő a telefonod, és egyszerűen bízd rá magad a jókedvű és magabiztos énedre. Így ilyenkor sem kell agyvérzést kapni a nincs egy göncöm amit felvegyek szindrómától.
Azt nem ígérem, hogy egyszer s mindenkorra vége az impulzus vásárlásoknak, de azt szerintem most már sikerül majd mindig betartanom, hogy a fenti koncepciót szem előtt tartsam.